Lær at planlægge, udføre og kontrollere rengøring efter DS/INSTA 800.
Indhold
Du lærer at vurdere rengøringskvalitet med et kvalitetsmålesystem som DS/INSTA 800. Du får forståelse for kvalitetskrav, aftalegrundlag og standardens opbygning, så du kan planlægge rengøringen og sikre, at det aftalte niveau bliver overholdt.
Du arbejder også med at måle resultatet af rengøringen og bruge kontrollen til at justere dit eget arbejde.
Målgruppe
Kurset er for dig, der arbejder som rengøringsassistent og ønsker at styrke dine kompetencer inden for rengøringskvalitet og kvalitetsmåling.
Kurset er relevant, hvis du skal arbejde efter DS INSTA 800 eller andre kvalitetskrav i forbindelse med professionel rengøring.
Mål
Efter kurset kan du:
- forstå kvalitetsbegrebet og kravene til god rengøringskvalitet
- kende opbygningen af kvalitetsstandarder som DS/INSTA 800
- planlægge rengøringen ud fra standarden og et aftalegrundlag
- måle og vurdere, om kvalitetskravene er overholdt
- korrigere dit arbejde på baggrund af en rengøringskontrol.
Fag til kurset
Rengøringskvalitet
Varighed 2 dage
Timer pr. dag 7,4
Indhold Efter endt uddannelse kan deltageren: I forbindelse med måling og vurdering af rengøring kende kvalitetsbegrebet og forudsætningerne for at yde god kvalitet kende kvalitetsstandarders opbygning, herunder fx DS INSTA 800 I forbindelse med udførelse af rengøringplanlægge rengøring ud fra fx DS INSTA 800 planlægge rengøring ud fra et aftalegrundlag vurdere om kvalitetskravene overholdes korrigere eget arbejde ud fra resultatet af rengøringskontrol
Pladser
26 ledige
Slutdato
23.10.2026
Varighed
2 Dage
Mødetid
08.00-15.24
Adresse
TEC - Gladsaxe
Tobaksvejen
2860 Søborg
Tobaksvejen
2860 Søborg
AMU-nr.
14740128836insta3
Inden for AMUs målgruppe:
436,00 DKK
Ufaglærte og faglærte kan deltage til den almindelige AMU-pris.
Uden for AMUs målgruppe:
1.612,00 DKK
Personer med en videregående uddannelse kan deltage, men skal betale fuld kursuspris uden AMU-tilskud.